Nie mamy nic wspólnego z firmą o tej samej nazwie zlokalizowaną na Janickiego/Wernyhory/ Szosa Polska.

Jaki hak ?

Wszystkie haki holownicze bez względu na sposób mocowania kuli haka mają zastosowanie uniwersalne, czyli przeznaczone są do holowania przyczep lub do montowania np. bagażników rowerowych montowanych na kuli haka. poza kulą haka typu amerykańskiego. na której nie zawsze można zamontować bagażnik rowerowy.

Średnica kuli haka jest znormalizowana w całej Europie i wynosi 50 mm.

W praktyce o wyborze rodzaju haka decyduje cena, względy estetyczne lub użytkowe, czyli w praktyce subiektywna ocena klienta.

Może się również zdarzyć sytuacja, że w niektórych markach i modelach samochodów nie będzie produkowany określony rodzaj haka holowniczego.

-Jeżeli samochód jest na gwarancji, zdecydowanie sugerujemy zastosowanie wiązki dedykowanej.

Jeżeli montujemy hak holowniczy z myślą o przyczepie kampingowej, należy również taka opcję brać pod uwagę. W większości nowych modeli aut fakt wpięcia wtyczki przyczepy do gniazda w samochodzie zmienia parametry techniczne pojazdu, uwzględniające jazdę z przyczepą (np. działanie radarów, tempomatu, systemu trakcji czy wydajności układu chłodzenia oraz hamulcowego itd.).

Wybór wiązki 7-pinowej lub 13-pinowej zależy od planowanego użytku haka. Gniazdo 7-pinowe zastosuj, jeśli posiadasz już przyczepę lub bagażnik rowerowy z wtyczką 7-pinową i nie planujesz żadnych zmian. W pozostałych przypadkach radzimy zastosowanie wiązki z gniazdem 13-pinowym.

Jaka wiązka ?

Montaż haka

Montaż haka obejmuje:

  • mechaniczne zespolenie haka holowniczego za pomocą śrub i dodatkowych elementów z karoserią samochodu
  • rozmieszczenie i podłączenie instalacji elektrycznej haka
  • kontrolę działania świateł na listwie oświetleniowej imitującej przyczepę
  • aktywację wiązki dedykowanej komputerem diagnostycznym

Prawidłowa odległość od zderzaka do osi kuli haka to 65 mm. Położenie w stosunku do podłoża wynosi od 350 do 420 mm do osi kuli haka,

Położenie kuli haka

legalizacja haka

Po założeniu haka należy zgłosić się w dowolnej stacji diagnostycznej (PSKP lub OSKP) na przegląd haka holowniczego. Stacja wystawia dokument – zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, który jest podstawą do wpisania haka holowniczego do dowodu rejestracyjnego pojazdu i karty pojazdu w urzędzie w wydziale komunikacji.

,Jeżeli hak został uszkodzony mechanicznie podczas wypadku, i w efekcie powstały jakiekolwiek odkształcenia, hak podlega wymianie

Naprawa haka

Jeżeli jesteś umówiony już na montaż haka

prosimy o opróżnienie bagażnika oraz tylnych foteli.